Liliovník tulipánokvětý: Krása, která vám vyrazí dech!

Liliovník Tulipánokvětý

Původ a rozšíření liliovníku

Tulipánovník je fakt super strom, co k nám přicestoval z Ameriky. Najdeš ho hlavně na východě USA, kde si to hasí v lesích od nížin až nahoru do hor. Je to celkem zajímavý, že dřív rostl i u nás v Evropě, ale když přišla doba ledová, tak vzal roha. Pak se sem zase vrátil někdy v sedmnáctým století a lidi ho začali sázet všude možně - v parcích, zahradách a tak. Dneska už ho potkáš prakticky všude, kde není extra vedro nebo kosa. Není divu, že ho všichni tak milujou - vyroste jak blázen, má mega zajímavý listy a ty jeho květy? No úplně jako tulipány! Proto se mu taky říká liliovník tulipánokvětý, což zní docela fancy, co?

Charakteristika stromu

Tulipánovník je fakt super strom, co může vyrůst klidně do třiceti metrů, někdy i víc. Nejlíp vypadá, když ho zasadíš někam do parku nebo velký zahrady, kde se může pořádně roztáhnout. Když je mladej, má korunu do špičky, ale jak stárne, tak se rozvalí do stran a zakulatí se. Kmen má hezkej rovnej a štíhlej, s kůrou, co je zpočátku hladká a šedohnědá, ale časem se na ní dělaj takový rýhy. Má super specifický listy - vypadaj jako lyra a maj čtyři špičky. Na podzim se zbarví do žluta, to je pak paráda. V květnu a červnu na něm vyraší asi to nejhezčí - květy, co fakt připomínaj tulipány. Jsou zelenkavě žlutý s oranžovým vzorem uprostřed. Pak se z nich vyvinou takový šišky, který na stromě zůstanou i když opadá listí. Tulipánovník není žádnej rozmazlenej frajírek, ale má rád sluníčko a půdu, co není moc suchá a dobře propouští vodu. Jen když je mladej, tak ho může vzít mráz, takže je dobrý ho přes zimu nějak ochránit.

Listy a květy

Hele, ten liliovník tulipánokvětý je fakt hustej strom, kterej na jaře úplně vystřelí těma svejma zvláštníma květama. Ale to není všechno, co na něm stojí za to. Jeho listy jsou taky super věc a dělaj ten strom zajímavej i když zrovna nekvete. Maj takovej speciální tvar jako stará lyra - víš, ten hudební nástroj, co používali už ve starověku. Jsou docela macatý, klidně až dvacet cenťáků široký, a maj takovou šťavnatě zelenou barvu, která se na podzim mění v úplně žlutej ohňostroj. Ty květy, co vylejzaj na jaře, to je teprve paráda. Vypadaj jako tulipány, proto se tomu taky říká tulipánokvětý. Maj takovou zelenožlutou barvu s oranžovejma pruhama a voněj sladce, trochu jako okurky. Prostě ten liliovník je bomba strom, co tě dostane v každým ročním období.

Pěstování a péče

Hele, ten liliovník tulipánokvětý je fakt hustej strom - ty jeho květy jsou jak tulipány! Když ho chceš mít na zahradě, musíš mu dát, co potřebuje. Nejradši má fůru sluníčka a hodně místa kolem sebe, protože z něj vyroste pořádnej macek. Půda musí bejt tak akorát vlhká, dobře propustná a lehce kyselá. A bacha na silnej vítr, ten by mu mohl polámat větvičky.

Ze začátku, když ho zasadíš, je fajn ho pořádně zalívat a občas mu hodit nějaký to hnojivo, ať má sílu růst. Do prořezávání se moc nehrň, strom si nejlíp poradí sám. Když už fakt musíš něco uříznout, tak jedině na konci zimy, než začne pučet.

Když se o něj budeš takhle starat, odmění se ti parádníma květama a celkově bude vypadat jak král zahrady. A vydrží ti tam fakt dlouho!

Využití v zahradnictví

Tenhle nádhernej strom - liliovník tulipánokvětý - je fakt paráda do každý zahrady nebo parku. Když ho necháš růst samostatně na pěkně střiženým trávníku, teprve pak ukáže, co v něm je. Roste jak z vody a za chvíli z něj máš pořádnej macek, kterej ti udělá super stín. Bacha ale na to, že potřebuje fakt dost místa kolem sebe - ta jeho koruna může mít klidně i 15 metrů na šířku. Liliovník si nejvíc lebedí na sluníčku, kde není moc větrno, a má rád kyselejší půdu, co dobře propouští vodu. Když je ještě mladej, tak mu vadí mrazy, takže první roky po zasazení ho radši na zimu nějak ochraň.

Vlastnost Liliovník tulipánokvětý
Původ Severní Amerika
Výška Až 30 metrů
Barva květů Žlutozelená s oranžovou skvrnou

Zajímavosti a symbolika

Hele, ten liliovník tulipánokvětý je fakt super strom a má spoustu cool věcí. Jeho květy vypadají jako tulipány a můžeš je dokonce sníst! Indiáni je kdysi jedli a léčili se s nima. Je docela vtipný, že je vlastně víc příbuznej s magnóliema než s liliema.

Tenhle strom roste jak z vody, když je mladej, dokáže za rok vystřelit klidně o 60 čísel nahoru. Má měkký a lehký dřevo, takže se z něj dělaj nábytek, hudební nástroje a papír. Dřív z jeho dutejch kmenů dokonce dlabali kánoe.

Říká se, že liliovník přináší štěstí, bohatství a všeho dostatek. Je tak hezkej a nóbl, že ho lidi všude po světě sázej do parků a zahrad.

Liriodendron tulipifera, vznešený strom s listy připomínajícími lyru a květy podobnými tulipánům, je důkazem, že příroda je největším umělcem.

Dobromil Trnka

Možné problémy a choroby

Hele, tulipánovník je sice celkem odolnej strom, ale občas ho taky něco potrápí. Nejčastěji ho otravujou různý houby - třeba padlí, to poznáš podle takovýho bílýho nánosu na listech, nebo verticilióza, kvůli který žloutnou a usychaj listy i větve. Někdy ho taky potrápit různá havěť jako mšice, svilušky nebo červci. Je fakt důležitý tomu předcházet - třeba koupit zdravou sazenici a dát jí dobrou péči, hlavně dost světla a půdu, co dobře propouští vodu. Když budeš strom pravidelně kontrolovat, všimneš si problémů dřív, než bude pozdě. Když už se něco objeví, musíš na to nastříkat nějakej postřik nebo vymyslet jiný řešení.

Publikováno: 18. 01. 2025

Kategorie: zahrada