Muškáty: Barevný ráj na vašem balkoně

Muškáty

Muškáty: Barevná ozdoba oken

Kdo by neznal muškáty? Tyhle nádherné kytky, kterým se odborně říká pelargonie, jsou prostě všude - v oknech, na balkonech, zkrátka kam se podíváš. Původně k nám přicestovaly až z daleké jižní Afriky a není divu, že si je každý zamiloval. Jsou totiž naprosto bezproblémové a navíc kvetou v tolika barvách, že je radost se na ně dívat. Od sytě červených přes něžně růžové až po čistě bílé, prostě paráda na každém parapetu. A to ještě není všechno - kromě těch běžných druhů s jednoduchými květy můžete mít i takové s plnými květy, zajímavě tvarovanými listy, a dokonce i s listy pruhovanými. Péče o ně je vlastně hračka - stačí jim dopřát sluníčko, půdu, co dobře propouští vodu, a občas je zalít. A jak vám to vrátí! Kvetou jak o závod od jara až do prvních mrazů. A když je na zimu schováte někam, kde není moc teplo, příští rok vám udělají stejnou parádu. Proto jsou muškáty tak skvělé - máte spoustu krásných květů a přitom s nimi není žádná velká práce.

Původ a druhy muškátů

Muškáty jsou prostě klasika, která patří k našim oknům a zahradám jako máslo k chlebu. Málokdo by ale hádal, že tyhle květiny k nám přicestovaly až z daleké Jižní Afriky, kde je objevili Evropané v sedmnáctém století. Proto jsou taky takové sluníčkové povahy - mají to prostě v genech z domoviny. I když jim běžně říkáme muškáty, botanici by nám připomněli, že správně se jmenují pelargonie a že jich existuje opravdu hodně druhů. Nejvíc se u nás zabydlel muškát páskatý neboli Pelargonium zonale, který je vděčný společník - kvete jak o závod a není s ním moc práce. Hodně lidí si taky oblíbilo převislý muškát, Pelargonium peltatum, co tak krásně splývá z truhlíků a balkónů. V dnešní době si můžete vybrat z tolika barev a druhů, že je radost zdobit si s nimi domov - ať už toužíte po výrazných barvách, jemných tónech nebo voňavých listech.

Vlastnost Muškáty (Pelargonie) Surfinie (Petúnie)
Vůně Výrazná, aromatická Jemná, sladká
Barva květů Červená, růžová, bílá, oranžová, fialová Růžová, fialová, bílá, žlutá, modrá
Náročnost pěstování Nenáročné Středně náročné

Ideální podmínky pro pěstování

Každý kdo má rád kytky, prostě musí milovat muškáty. Tyhle nádherné rostlinky jsou takovou stálicí našich balkonů a oken. Aby nám ale dělaly radost a krásně kvetly, potřebují od nás trochu pozornosti. Co se týče světla, jsou to docela náročné kytky - mají rády sluníčko a nejlíp se jim daří tam, kde na ně svítí aspoň šest hodin denně. Jen je potřeba dát pozor, když je v létě největší vedro - to jim může spálit lístky, takže je lepší je trochu zastínit. S vodou to taky není složité - sice vydrží i když na ně párkrát zapomeneme, ale pravidelné zalévání jim udělá mnohem líp. Jen je důležité nenechat je stát ve vodě - mezi zaléváním musí zemina trochu vyschnout, jinak by jim uhnily kořínky. A do čeho je zasadit? Nejlepší je koupit speciální zeminu pro balkónové květiny, co seženete v každém zahradnictví. Je lehká, vzdušná a plná živin. A když jim občas přidáte nějaké to hnojivo, odmění se vám spoustou krásných květů.

Zálivka a hnojení muškátů

Muškáty, tyhle oblíbené květiny našich oken a balkonů, potřebují opravdu pečlivou starost, hlavně co se týče zalévání a hnojení. Zaléváme je pouze tehdy, když je horní vrstva substrátu suchá, ideálně vodou, kterou jsme nechali odstát a má pokojovou teplotu. Pozor na přemokření - to muškátům škodí a jejich kořínky pak začnou hnít. V období růstu, tedy od jarních do podzimních měsíců, je důležité pravidelné hnojení. Nejlepší volbou je speciální hnojivo pro muškáty nebo balkónovky, které obsahuje všechny důležité živiny. Dávkování vždy dodržujeme podle instrukcí na obalu, většinou stačí hnojit každých 14 dní. Když budeme pravidelně přihnojovat, muškáty nám odmění bohatými květy a vitálním růstem. Jen to s hnojením nepřehánějte - v tomhle případě platí, že všeho moc škodí, a přebytek živin může rostlinám ublížit.

Správný řez pro bohaté kvetení

Muškáty, tyhle nádherné ozdoby našich oken a balkonů, si zaslouží pořádnou péči, aby nám krásně kvetly. Základem je správný řez - a věřte, že se toho nemusíte bát. Muškáty jsou v tomhle ohledu docela odolné rostlinky.

Kdy je nejlepší čas na řez? Jednoznačně před příchodem jara, někdy ke konci února nebo začátkem března. Rostliny zkraťte zhruba na polovinu, maximálně o dvě třetiny. Všechny slabé nebo poškozené výhonky prostě odstřihněte. Důležité je stříhat šikmo nad pupeny, směrem od nich - díky tomu muškát lépe poroste a rány se rychleji zahojí.

V průběhu sezóny pak stačí průběžně odstřihávat odkvetlé květy. Je to jednoduchý trik, jak přimět muškáty k dalšímu kvetení. A samozřejmě nezapomeňte na pravidelnou zálivku a přihnojování - bez toho by ani ten nejlepší řez nestačil k tomu, aby vám muškáty předvedly svou plnou krásu.

Ochrana před škůdci a chorobami

Kdo pěstuje muškáty nebo jiné květiny na balkoně, určitě ví, že občas mohou mít nepříjemné návštěvníky. Nejčastěji se setkáváme s molicemi, sviluškami, mšicemi nebo různými plísněmi. Je proto dobré své rostlinky pravidelně prohlížet. Na listech si všímejte podezřelých teček, lepkavého nánosu nebo neobvyklého zbarvení. Když zasáhnete včas, zbavíte se nezvaných hostů celkem snadno. Pomůže třeba insekticidní mýdlo, postřik olejem nebo můžete nasadit přírodní pomocníky - dravé roztoče. Nejlepší je ale problémům předcházet. Zajistěte rostlinám dostatek vzduchu, nezalévejte je moc a průběžně odstraňujte suché květy a listy. Když se budete o své muškáty a další květiny takhle starat, odmění se vám krásným vzhledem po celou sezónu.

Zimování muškátů: Tipy a triky

Muškáty jsou prostě balkónová klasika, která si zaslouží naši pozornost i přes zimu. Jejich zazimování není nic složitého, stačí vědět, jak na to, aby vám na jaře zase krásně rozkvetly. Nejdřív je potřeba omezit zalévání a nechat zeminu trochu vyschnout. Pak přijde na řadu očista - odstřihněte všechny suché květy a staré listy, a celou rostlinu zkraťte asi na třetinu původní velikosti. Nezapomeňte taky zkontrolovat, jestli na listech nejsou nějací nezvaní hosté, a případně je ošetřete. Muškáty přes zimu potřebují světlé, ale chladné místo, ideálně mezi 5-10 stupni. Zalejte je jen občas, aby kořeny úplně neuschly. Jakmile se začne blížit jaro, můžete postupně přidat na zálivce a začít s hnojením. Uvidíte, že se vám vaše muškáty odvděčí spoustou nádherných květů.

Muškáty, ty královny okenních říms, shlížejí na nás s mateřskou něhou a připomínají nám prostou krásu domova.

Anežka Malá

Množení muškátů: Řízkování krok za krokem

Muškáty jsou prostě klasika, kterou najdete snad na každém českém balkóně nebo v zahradě. A víte co? Můžete si je snadno namnožit doma. Nemusíte být žádný zahradnický expert, stačí znát pár základních pravidel. Když si chcete dopřát spoustu krásných květů i příští rok, zkuste řízkování. Je to vlastně nejjednodušší cesta k novým rostlinkám. Nejlepší čas na to je konec léta, hlavně v srpnu, kdy jsou muškáty pěkně vitální a řízky stihnou do zimy pořádně zakořenit. Z mateřské rostliny si vyberte ty nejhezčí, silné výhony, ale pozor - bez květů. Ostrým nožem je seřízněte těsně pod očkem, ideální délka je tak 8-10 centimetrů. Spodní listy radši odstraňte, ať rostlinka zbytečně neplýtvá silami. Do květináčů nasypte vzdušnou zeminu, nejlíp namíchanou s perlitem. Udělejte v ní prstem důlek, zasaďte řízek a zeminu kolem lehce přimáčkněte. Po zalití dejte květináče někam, kde je světlo, ale ne přímé sluníčko. Hlídejte, ať zemina nevyschne, a za tři až čtyři týdny by měly mít řízky kořínky. Pak už je můžete přesadit každý zvlášť do vlastního květináče.

Muškáty v truhlíku: Inspirace pro aranžmá

Muškáty jsou prostě srdcovka mezi balkonovými květinami, a není se čemu divit. Stačí jim základní péče a na oplátku vás potěší záplavou nádherných květů ve všech možných barvách. Chcete vědět, jak vytvořit opravdu působivou truhlíkovou kompozici? Nechte se inspirovat! Nejčastěji se muškáty sázejí společně s dalšími balkonovými krasavicemi. Skvěle se k nim hodí třeba surfinie, petúnie nebo něžné lobelky. Jen myslete na to, aby všechny rostlinky měly podobné požadavky na vodu a sluníčko. Pro romantickou atmosféru zkuste spojit jemně zbarvené muškáty s šruchou nebo plectranthusem. A klidně experimentujte! Muškáty se překvapivě dobře snášejí i s bylinkami - skvěle vypadají třeba s voňavou levandulí, rozmarýnem nebo osvěžující mátou. A nezapomeňte, že do truhlíků můžete přidat i okrasné traviny nebo malé keříky. Prostě si s tím pohrajte podle vlastní představivosti!

Publikováno: 21. 02. 2025

Kategorie: zahrada