Odpočiňte si v objetí pohodlného houacího křesla.
Historie houpacího křesla
Nikdo vlastně pořádně neví, odkud se houpačky vzaly. Nemáme žádný pořádný důkaz, kdo s tím prvně přišel. Většina lidí, co se v tom vrtá, říká, že naše známý houpací křeslo se prvně ukázalo někdy v osmnáctým století v Americe.
I když se lidi houpali už dřív v kolíbkách a podobnejch věcech, teprve v osmnáctým století někdo dostal nápad udělat takhle křeslo. Nápad se chytil jak v Americe, tak později i u nás v Evropě. Dneska už si bez houpaček neumíme představit naše obýváky, terasy nebo zahrady.
Existuje spousta nápadů, kdo mohl houpačku vymyslet. Někdo říká, že to byli Evropani, co přišli do Ameriky a okoukali to od indiánů a jejich houpacích košů. Jiný zase tvrdí, že to vzniklo u nás v Evropě a až pak se to dostalo do Ameriky. Ať už to vymyslel kdokoliv, houpací křeslo je prostě bomba na relaxování a pohodu.
Typy houpacích křesel
Hele, houpačky máme fakt různý - od těch klasickejch až po ty moderní kousky. Ty starý dobrý dřevěný houpací křesla, to je prostě klasika, co nikdy nezklame. Dělaj se z poctivýho dřeva nebo z těch ohejbanejch kousků a fakt parádně sednou do staršího bytu. Když máš radši modernější věci, můžeš mrknout na kovový nebo plastový křesla, co maj často docela ulítlý tvary a barvy. Pro děcka je jasná volba houpací koník, z toho budou úplně paf. Hodně frčej i ty závěsný houpačky, který si můžeš hodit jak doma, tak venku na zahradě. Ať už koukáš po houpacím křesle kamkoliv - do obýváku, ložnice nebo na balkon, určitě si vybereš, je toho fakt hodně.
Houpačka pro dospělé, to je ono. Místo, kde se myšlenky pohupují mezi realitou a snem.
Anežka Malá
Materiály a konstrukce
Houpačky do bytu se dělaj z kdečeho a každej materiál má něco do sebe. Když chceš něco tradičního, tak dřevo je jasná volba - vypadá fakt dobře a můžeš mít třeba těžkej dub nebo lehčí borovici. Pokud seš spíš na modernu, tak kovový křesla z oceli nebo hliníku maj takovej cool industriální look. A jestli ti jde hlavně o pohodlí, tak si vem něco s měkkým potahem, třeba sameťák nebo žinylku. Materiál není jen o tom, jak to vypadá, ale taky jak dlouho ti to vydrží, jak se o to starat a kolik to stojí.
Když si budeš vybírat houpačku, koukni se pořádně na to, jak je udělaná. Musí bejt fest pevná, aby se s tím dalo bezpečně houpat a vydrželo to roky. Mrkni na všechny spoje, jestli drží, jak maj. A taky si pohlídej, aby se to houpalo pěkně plynule a nedělalo to randál.
Výhody houpání
Když si dáš pohodu v houpačáku, není to jen tak nějaký relax - fakt ti to udělá dobře! Když se v tom křesle pěkně pohupuješ, tvoje nervy se zklidní jak mávnutím kouzelného proutku a stres jde stranou. Kdo si pravidelně dopřeje takový houpací rituál, spí pak jak mimino a psychicky je mnohem víc v pohodě. A není to jen o hlavě - houpání dělá dobře i tělu! Jak se tak lehce kolíbáš, posilují se ti záda a břicho, takže pak chodíš rovně jak pravítko. Navíc se ti při tom krásně rozproudí krev v celém těle. Houpačák prostě není jen cool kousek nábytku do bytu, ale je to spíš taková domácí wellness. Když si ho budeš vybírat, koukej hlavně na to, aby se ti v něm sedělo pohodlně a měl jsi kde opřít hlavu. No a taky aby se houpal hezky plynule a nedělal rámus jak stará tramvaj.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Typ nábytku | Křeslo |
Funkce | Sezení, houpání |
Typické materiály | Dřevo, látka, kov |
Houpací křeslo v interiéru
Víte co? To starý dobrý houpací křeslo už dávno není jen pro babičky a dědy. Teď frčí víc než kdy jindy a lidi si ho cpou do bytů jak o závod. A není divu - když se v něm pohupujete, všechen stres je pryč. Houpací křeslo prostě sedne všude, ať už máte doma venkovský styl, severský minimalismus nebo modernu jak z katalogu.
Můžete vybírat z různejch materiálů - dřevo pro klasiky, ratan pro bohémy, kov pro frajery nebo plast pro praktiky. Dřevěný houpací křesla vypadaj útulně a domácky, kovový s kůží zas dodaj bytu takovej ten cool industriální šmrnc. Jestli chcete extra pohodlí, hoďte k tomu podnožku a nějaký měkký polštáře. Houpací křeslo si můžete šoupnout do obýváku - bude to vaše oblíbený místečko na čtení nebo kafe. Ale klidně ho dejte i do ložnice, pracovny nebo na balkon. Ať už si vyberete jakýkoliv, houpací křeslo vám domov promění v oázu klidu a stylu.
Výběr správného křesla
Když si vybíráš houpačku na doma, měl/a bys myslet na pár věcí. Jak velký a jaký tvar má mít, aby se ti tam vešla a dobře se ti v ní sedělo. Rozmysli si, jestli chceš vysoké nebo nízké opěradlo, a jestli potřebuješ loketní opěrky. Důležitý je taky materiál, ze kterého je křeslo vyrobený. Dřevo je taková klasika, co udělá domov útulnější a hezčí. Když chceš něco modernějšího, můžeš sáhnout po ratanu nebo kovu - vypadají super a nemusíš se s nima moc piplat. Nezapomeň taky na polstrování - mělo by být fakt pohodlný a příjemný na dotyk. Je to věc, ve který strávíš spoustu času, tak si dej na výběru záležet.
Údržba a péče
Když se budeš o svoje houpačku dobře starat, vydrží ti fakt dlouho a užiješ si s ní spoustu pohody. U dřevěných částí je fajn občas je namazat nějakým olejíčkem nebo voskem, aby dřevo nezačalo praskat a nevysychalo. Než to namažeš, setři z toho prach a špínu. Potahy prostě vyluxuj a když budou fakt špinavý, koukni do návodu, jak na to. Nepoužívej žádný agresivní svinstvo na čištění, ať si nezničíš látku. A nezapomeň občas zkontrolovat, jestli někde nepovolily šroubky nebo spoje, ať se pak nedivíš, že se ti křeslo rozpadne pod zadkem. Když tohle všechno budeš dělat, tvoje houpačka ti bude dělat radost dlouhý roky a najdeš v ní svoje oblíbený místečko na relax.
Publikováno: 17. 01. 2025
Kategorie: bydlení