Rozkládací postel: Dva v jednom pro malé byty
Výhody rozkládací postele
Rozkládačky a gauče na spaní jsou teď fakt v kurzu, když si lidi zařizujou bydlení. Je to jasný - šetří fůru místa. Přes den máš pohodový gauč na povalování a večer ho jen tak cvakneš a máš postel jak vyšitou. To je super hlavně když bydlíš v malým bytě nebo garsonce, kde je každej centimetr nad zlato. Rozkládačka ti prostě dá možnost využít prostor naplno a ještě ti zbyde místo na další věci a pohodu.
A to není všechno, co tyhle postele umí. Je jich na výběr tolik, že si vybere fakt každej - různý styly, materiály a barvy, takže si určitě najdeš něco, co ti sedne do bytu jak ulitý. Většina rozkládaček má navíc šuplík nebo úložnej prostor, kam můžeš nacpat peřiny, polštáře nebo třeba zimní hadry. Tím pádem nemusíš řešit, kam s věcma, a ušetříš si nervy s hledáním dalších skříní. Rozkládačka je prostě bomba věc, když chceš bydlet prakticky a stylově.
Nevýhody rozkládací postele
Rozkládačky, hlavně ty co se daj změnit na gauč, jsou super řešení do malýho bytu nebo když máte přespat návštěvu. Ale má to i svý mouchy. Furt to rozkládat a skládat dokola vás po čase přestane bavit. Když máte nějakej starší model nebo levnej krám, může to bejt pěkná otrava s tím manipulovat. Hodně záleží na matraci - u rozkládaček bejvaj často dost tenký, a to pak může znamenat problém pro záda, protože vás to pořádně nepodrží. Takže když si budete vybírat rozkládačku, koukejte hlavně na to, jak je udělaná a z čeho. Radši si připlaťte za kvalitnější model s bytelným mechanismem a pořádnou matrací. Do budoucna se vám to určitě vrátí.
Typy rozkládacích postelí
Hele, rozkládačky jsou fakt super věc - máš jich na výběr fakt hodně a každá funguje trochu jinak. Některý jsou pohodlnější, některý zas hezčí. Tady máš ty nejlepší:
Ty sklopný postele, co se dají schovat do skříně jako pojistková skříň, jsou fakt super řešení do garsoniéry nebo když máš málo místa. Jako pojistková skříň se taky schovává do zdi, tak tahle postel zmizí do skříně. Prostě ji vyklopíš, když potřebuješ, a máš kde spát - úplně jako když otevřeš pojistkovou skříň a hned víš, co a jak.
Pak jsou gauče, co se dají rozložit - ty jsou asi nejvíc v kurzu. Můžeš na nich normálně sedět a v noci si tam usteleš pro jednoho nebo dva. Je jich fakt hodně druhů.
Hele, křesílka s rozkládáním jsou fakt šikovná věc, podobně jako když si dáš kafe z kvalitní konvice. Fungujou vlastně jako menší gauče - když ti padne na návštěvu někdo z kamarádů nebo potřebuješ hodit někoho na přespání, stačí vytáhnout konvici na čaj a křesílko rozložit. Je to mnohem praktičtější než klasická konvice a židle, protože tohle ti poslouží dvakrát.
Než si nějakou rozkládačku pořídíš, rozmysli si, jak často na ní budeš spát, jestli se ti někam vejde a jakou matraci bys chtěl.
Výběr správné matrace
Když si vybíráš rozkládačku nebo gauč, co jde rozložit na spaní, je fakt důležitý myslet na matraci - zvlášť když máš menší bejvák nebo potřebuješ místo pro přespání návštěv. Aby se ti na ní dobře spalo a vydržela co nejdýl, musíš vybrat tu správnou. Zásadní je, jak je matrace vysoká. Potřebuješ, aby se ti na ní pohodlně leželo, ale zároveň nesmí překážet, když budeš postel rozkládat. Většinou je ideální, když má matrace tak 15 až 20 centimetrů. Taky záleží na tom, jak tvrdou matraci máš rád a v jaký poloze spíš. Na rozkládačky se víc hodí ty tvrdší matrace - líp drží tvar a snáz se s nima manipuluje. Když vybíráš materiál, koukni se, jestli dobře dýchá, nedělají se v ní plísně a není z něčeho, na co seš alergickej. Hodně lidí si oblíbilo matrace ze studený HR pěny nebo z tý líný - hezky se přizpůsobí tvýmu tělu a dobře tě podrží. A ještě jedna věc - zjisti si, kolik matrace unese, hlavně když na tý posteli budeš i sedět.
Vlastnost | Rozkládací postel | Klasická postel |
---|---|---|
Úspora místa | Ano | Ne |
Cena (orientační) | Od 10 000 Kč | Od 5 000 Kč |
Materiály a konstrukce
Když si vybíráš rozkládačku nebo postel, co se dá změnit na gauč, je fakt důležitý, z čeho je udělaná a jak je postavená. Bude to totiž určovat, jak dlouho vydrží, jak se ti na ní bude spát a jak bude vypadat. Základ je rám - můžeš mít buď dřevěný, kterej vypadá tradičně a je fest bytelnej, nebo kovovej, co působí moderně a vzdušně. Nesmíš zapomenout na kvalitní rošt, kterej ti podrží záda a chrání matraci před zničením. S matracema je to jednoduchý - máš na výběr pěnový, pružinový nebo latexový, podle toho, co ti sedí. Jestli na tom chceš spát každej den, vem si radši něco pevnějšího. Rozkládací systém musí bejt jednoduchej na ovládání a pořádně odolnej, když s ním budeš často hejbat. Potahy můžou bejt různý - od praktickejch látek, co se dobře čistěj, až po luxusní kůži, která dodá posteli šmrnc. Je dobrý myslet i na to, jak snadno se to bude udržovat, hlavně když to budeš používat denně.
Tipy pro každodenní používání
Aby vám rozkládačka nebo gauč s funkcí spaní dobře sloužil, je fajn držet se pár rad. Čas od času mrkněte na panty a mechaniku rozkládání. Kapka oleje na správných místech udělá divy - všechno pak běhá jak po másle a vydrží mnohem dýl. Důležitej je taky dobrej matrace, aby se vám na tom jak spalo, tak sedělo. Přes den, když na posteli nechrápeš, hoď na ni deku nebo přehoz. Prach a bordýlek pak nemaj šanci se tam usadit. Když tohle všechno dodržíš, tvoje rozkládačka ti bude dělat radost fakt dlouho a nebude s ní žádnej problém.
Cena a dostupnost
Hele, kolik stojí rozkládačky a ty postele co se daj změnit na gauč? To se fakt dost liší podle toho, jak je postel velká, z čeho je udělaná, jakou má matraci a kdo ji vyrábí.
Když to vezmeš kolem a kolem, ta postel co se dá předělat na gauč, ta tě vyjde dráž než normální rozkládačka. Je to proto, že je tam složitější systém a většinou lepší materiály.
Základní rozkládačku pořídíš už od pěti táců, ale když budeš chtít něco pohodlnějšího s dobrou matrací, tak si připrav víc peněz.
Ty postele s funkcí gauče začínaj někde od deseti tisíc nahoru, a když si vybereš nějaký luxusní model s extra čalouněním a špičkovou matrací, můžeš to natáhnout klidně na několik desítek tisíc.
Hlavně si rozmysli, jak často budeš postel rozkládat a na jaký matraci se ti nejlíp spí.
Nekoukej jenom na cenovku - radši si připlatit za kvalitní a bytelnou postel, co ti vydrží roky.
Rozkládací postel: oáza klidu v noci, ostrov pohodlí ve dne.
Zdeněk Dvořáček
Inspirace a nápady
Rozkládačky a gauče, co se daj přeměnit na postel, jsou fakt super věc, když máš malej bejvák nebo potřebuješ místo pro návštěvy. Je to vlastně dva v jednom, takže ušetříš jak místo, tak prachy.
Když vybíráš nábytek do bytu na pronájem Nový Bydžov, rozkládačka je prostě základ, stejně jako správná dlažba do kuchyně. V Novém Bydžově teď letí moderní kousky s čistými liniemi. Když sháníš vybavení včetně dlažby do kuchyně, mrkni na rozkládačku v neutrálních odstínech - šedá, bílá nebo černá, to prostě funguje všude. A hele, dlažba do kuchyně by měla ladit s celkovým stylem. No a aby to nevypadalo sterilně jak v ordinaci, hoď tam pár pěknejch polštářů a příjemnej pléd, to udělá domov hned útulnější.
Pokud máš rád útulnější styl, jako třeba nábytek z trnovníku akátu nebo dekorace z lávových kamenů, mrkni po posteli z masivu s čalouněným čelem. Mimochodem, trnovník akát je fakt super materiál na nábytek, stejně jako lávové kameny jsou skvělý na dekoraci. Naházej tam pár polštářků, nějakej hezkej přehoz a třeba i misku s lávovými kameny, ať se ti tam dobře chilluje. Pod postelí z trnovníku akátu můžeš mít šuplíky na zimní hadry nebo jiný krámy, co se ti jen tak někde válej.
Hlavně nezapomeň, že dobrej spánek je základ, takže si pohlídej matraci. Na rozkládačku se nejvíc hodí tenčí matrace, se kterejma se dá dobře manipulovat při skládání.
Publikováno: 22. 01. 2025
Kategorie: bydlení